START AKTUALNOŚCI O NAS DZIAŁALNOŚĆ HISTORIA KONTAKT

 

06.2010 Ziemia Kłodzka

 


Jak co roku Zarząd Gminnej Spółdzielni w Rabce Zdroju z okazji "Dnia Spółdzielcy" zorganizował swoim pracownikom wycieczkę integracyjną. Tym razem wyjazd został zaplanowany w czerwcu w okolice Gór Stołowych oraz Kotliny Kłodzkiej. Pracownicy odwiedzili takie miejsca jak:

- Jaskinia Niedźwiedzia
- Huta Szkła Kryształowego
- Błędne Skały
- Labirynty Skalne
- Szczeliniec Wielki
- Kopalnia Złota
- Kaplica Czaszek w Czermnej
- Bystrzyca Kłodzka
- Dworek Chopina

W pierwszy dzień wycieczki udano się do Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie było zwiedzanie średniowiecznego pierścienia murów obronnych z basztami i bramami, nstępnie Muzeum Filumenistycznego. Dalej Duszniki Zdrój- krótki spacer przez Park Zdrojowy pod Dworek Chopina.

Główne atrakcje Parku Narodowego Gór Stołowych to Błędne Skały, Labirynty Skalne i Szczeliniec Wielki. Błędne skały tworzą ciasne szczeliny i korytarze powstałe w piaskowcach o różnej odporności na wietrzenie, natomiast Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych (919m) na szczycie, którego znajdują się skały o różnych charakterystycznych kształtach i nazwach np.: "Małpolud", "Kwoka", "Tron Liczyrzepy" i inne.

Warto było zwiedzić Kaplicę Czaszek w Czermnej, w której w 1776r. ksiądz Wacław Tomaszek przez 18 lat gromadził czaszki i kości ofiar wojen śląskich i epidemii. Wystrój kaplicy tworzy trzy tysiące czaszek i piszczeli, 21 tysięcy umieszczono w krypcie pod kaplicą.

Kolejnym ciekawym miejscem zwiedzania była Kopalnia Złota w Złotym Stoku gdzie już ponad 1000 lat temu wydobywano złoto - atrackją kopalni jest również podziemny wodospad o wys. 8m. Następnie na trasie wycieczki zwiedzono Jaskinię Niedźwiedźia w Kletnie.

Na zakończenie wycieczki pracownicy zobaczyli Hutę Szkła Kryształowego, której historia związana jest z osobami Marianny Orańskiej, właścicielki tych ziem, oraz Franza Losky, który ją stworzył od podstaw. Duże pokłady dobrego kwarcu i umiejętności szklarzy szybko rozsławiły hutę i jej wyroby znane były na terenie całej Europy.

GALERIA ZDJĘĆ