START AKTUALNOŚCI O NAS DZIAŁALNOŚĆ HISTORIA KONTAKT

 

30.06.2007 Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

 

Od 1923 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Święto to zostało proklamowane przez Międzynarodowy Związek Spółdzielczy, jako doroczny festiwal mający za cel ukazanie solidarności spółdzielców i ich skuteczności działania. Każdego roku w pierwszą sobotę lipca, obchodzono dzień spółdzielczości.

Na tą cześć ustanowiono spółdzielczą flagę, która w siedmiu kolorach tęczy symbolizuje zróżnicowanie, a zarazem jedność ruchu spółdzielczego w świecie.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości w 1925 roku.
Z tej okazji wybrano Centralną Komisję Obchodów Dnia Spółdzielczości, wydano ulotki, odezwy i plakaty, a spółdzielnie zorganizowały okolicznościowe pokazy i festyny. Obecnie, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest 1 lipca każdego roku.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości miały szczególnie uroczysty charakter. Gminna Spółdzielnia w Rabce Zdroju w porozumieniu z Gminną Spółdzielnią w Krościenku zorganizowała dla swoich pracowników imprezę integracyjną połączoną ze Spływem Dunajca, ogniskiem i tańcami przy muzyce góralskiej. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili.